تشخيص ناتواني يادگيري غيركلامي(NLD)

تشخيص ناتواني يادگيري غيركلامي(NLD)

تشخيص ناتواني يادگيري غيركلامي(NLD)

ناتوانی یادگیری غیر کلامی در آخرین ویرایش کتاب راهنمای آماری و تشخیصی اختلالات ذهنی(DSMIV) به طور جداگانه آورده نشده است،این راهنمای رسمی برای تشخیص اختلالات ذهنی توسط انجمن روانپزشکی آمریکا انتشار یافته است. معمولا ، تشخیص NLD توسط یک روان شناس با صلاحیت با استفاده از ابزارهای تشخیصی متنوع )پیوست الف( انجام می شود. فهرست علائم مورد استفاده توسط دکتر دارلن سویتلند برای غربالگری NLD در اینجا آورده شده است. )این نسخه برای مخاطب عمومی ویرایش شده است.

ویژگی های عمومی:

🔺فهرست علائم
این فهرست توسط دکتر کاترین استوارت و دارلن سویتلند درسال ۲۰۰۱ به نگارش درآمده است. جهت تشخیص ناتوانی یادگیری غیرکلامی فرد باید ۸۰ % از علائم زیر را دارا باشد:

🔺 شاخص هاي اجتماعي/ عاطفي

۱- برای تعبیر سرنخ های رفتاری و چهره ای دیگران، به ویژه هم سالان توانایی ضعیف دارند.
۲- در موقعیت های اجتماعی تفسیری عینی یا تحت الفظی از زبان دارند؛ اختلافات مربوط به ریزه کاری های اجتماعی را درک نمی کنند.
۳- به “درخشندگی ” اشیاء علاقه شدید دارند.

۴- تفسیر خیلی سیاه و سفید از قوانین دارند: قوانین را در برخورد با همسالان، بزرگسالان و شرایط یادگیری، مهم درنظر می گیرندو زمانی که قانونی شکسته می شود، کودک آشفته می گردد.
۵- تسلی ناپذیرند: به محض آشفتگی، برای کودک رها شدن از آشفتگی کار دشواری است.
۶- تفکر انعطاف ناپذیر دارند: زمانی که کودک ایده ای را در مورد چیزی در ذهن خود شکل می دهد، تمایلی برای تغییر آن ایده ندارد.

۷- نوعی از اختلال وسواس اجباری دارند: وسواسی که توسط یک روانشناس یا روانپزشک تشخیص داده می شود.
۸- مستعد احساس سرخوردگی هستند. کودک اغلب محرکات یا شرایطی دارد که احساس ناکامی می کند. این محرکات می تواند شامل موارد زیرباشد: شنیدن صداهای خاص، حس کردن فشار برای واکنش نشان دادن یا تعامل داشتن یا احساس سر درگمی در مورد چیزی که از او پرسیده می شود.
۹- طغیان های ناگهانی دارند. این طغیان ها معمولاً متناوب هستند، اما محرکات قابل پیش بینی دارند. این طغیان ها می توانند کلامی، برخورد فیزیکی مستقیم با اشیاء یا عصبانیت باشند.
۱۰- آراستگی و بهداشت ضعیف دارند. کودک )و نوجوان( به نظرمی رسد هیچ احساسی نسبت به آراستگی ظاهر خود که در دیگران تاثیر می گذارد، ندارد.
۱۱- تاریخچه ای در زمینه مشکلات مربوط به خواب در زمان گذشته یا زمان حال دارند.

مطالب بیشتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *