دستگاه-tdcs-تی-دی-سی-اس

دستگاه TDCS چیست و عملکرد آن چگونه است؟

دستگاه (TDCS) تی دی سی اس

دستگاهtdcs یکی از دستگاه نوروتراپی است . نوروتراپی به معنی درمان اعصاب  ویا درمان سلولهای عصبی است. ازاین وسیله درمانی هم اکنون در اکثر کشورهای پیشرفته استفاده  می شود زیرا کاملا بی ضرر وبدون عوارض است. بنابراینtdcsدستگاهی است که برای درمان سلول های عصبی ویا بیماری های مربوط به اعصاب بکار می رود.

جریان الکتریکی مستقیم و ضعیف که به قشر مغز می رسد درسطح نورون ها یا سلول های مغزی در ناحیه قطب مثبت با عث دپولاریزاسیون ودر ناحیه قطب منفی (کاتد) باعث هیپرپولاریزاسیون در سطح سلول مغزی می شود این عمل باعث ورود کلسیم به داخل سلول  ودر نتیجه باعث افزایش فعالیت سلولی و سبب  افزایش میزان گلوکز واکسیژن در آن ناحیه شده  وبه ترمیم مغز کمک می کند. این عمل ازطریق ایجاد ارتباطات جدید بین سلول ها ویا ایجاد ارتباط سلول های سالم با سلول های آسیب دیده به باز توانی وترمیم سلولهای آسیب دیده و قابل ترمیم کمک می کند .

خطرات و عوارض جانبی

تا کنون هیچ گونه خطری در استفاده از این روش گزارش نشده است. اما از آنجایی کهtDCSیک روش تحریکی است اقدامات احتیاطی باید رعایت شود. از جمله استفاده از پروتکل صحیح و اجرای درست آن و همچنین توصیه به احتیاط بیشتر در افراد مستعد ابتلا به تشنج
مواردی جزئی از عوارض جانبی نیز که می تواند حین تحریک در فرد ایجاد شود وجود دارد. این عوارض عبارتند از: سوزش پوست ، تهوع، سردرد،  و خارش در زیر الکترود .

مواردی کاربرد دستگاهtdcs

این وسیله یک ابزاری کمکی برای درمان است که افراد سالم  نیزمیتوانند برای افزایش توان عملکرد مغزی  تقویت حافظه  و افزایش قدرت یادگیری ازآن استفاده کنند . درضمن بعنوان درمان کمکی در بیماری های مثل :

لکنت ،افسردگی ،اضطراب ، بی خوابی ، سردردهای  میگرنی ،فیبرو میالژی ، بازتوانی سکته مغزی ، اختلالات تکلمی که به دنبال سکته مغزی ایجاد شده ، وزوزگوش ، پارکینسون ، آسیب های ناشی از ضربه نخاع ،  بیش فعالی کودکان … بکار میرود

گفتار درمانی یاس اولین کلینیک ارائه دهنده خدمات الکتروتراپی در سطح تهران می باشد

مطالب بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *